نکاتی که در خرید تایر در اهواز باید مراعات کنید

خرید تایر در اهواز نیازمند مراعات نکات مهمی است که به شما کمک می‌کند تا تایری با کیفیت و مناسب برای خود خریدار

توسط مدیر سایت در 7 بهمن 1402

خرید تایر در اهواز نیازمند مراعات نکات مهمی است که به شما کمک می‌کند تا تایری با کیفیت و مناسب برای خود خریداری کنید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم:

1. نوع و سایز تایر: قبل از خرید تایر، ابتدا نوع و سایز مورد نیاز خود را مشخص کنید. این امر با توجه به نوع خودروی شما و محل استفاده از تایر می‌تواند متفاوت باشد. در اهواز، به دلیل وجود جاده‌های بیش­تری که به صورت آسفالت بوده و دارای شرایط مشابه است، تایرهای استاندارد تا حد زیادی مناسب هستند.

2. کیفیت تایر: برای خرید تایر بهتر است به کیفیت آن توجه کنید. تایرهای با کیفیت بیشتری عمر طولانی‌تری دارند و در حالت‌های مختلف رانندگی کارایی بهتری ارائه می‌دهند. معمولاً تایرهایی با نشان‌هایی مانند DOT یا ECE کیفیت بالاتری دارند. همچنین می‌توانید نظرات و تجربیات مردمی درباره برند و مدل موردنظر را با یک تحقیق آنلاین بررسی کنید.

3. قیمت تایر: قبل از خرید تایر، قیمت‌ها را در فروشگاه‌ها و بازار مقایسه کنید. توصیه می‌شود از چندین فروشگاه معتبر محلی استعلام قیمت بگیرید و قیمت را با کیفیت مورد نظر مقایسه کنید. در نظر داشته باشید که تخفیفات و پیشنهادهای ویژه هم می‌توانند به خرید شما کمک کنند.

4. خدمات پس از فروش: مطمئن شوید که فروشگاه انتخابی شما خدمات پس از فروشی مانند نصب و تعمیر تایر را ارائه می‌دهد. این خدمات می‌تواند در طول عمر تایرها بسیار مهم باشد و برای شما صرفه‌جویی در وقت و هزینه به همراه داشته باشد.

به خلاصه، برای خرید تایر در اهواز به نوع و سایز تایر، کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش دقت کنید. همچنین، می‌توانید از منابع آنلاین و نظرات مردمی استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که تایری با کیفیت و مناسب برای خود خریداری کرده‌اید.انواع تایرها (نو، استوک، دست دوم و)

تایرها، بخش حیاتیی در خودروها و وسایل نقلیه موتوری وسیع هستند و از آنها برای بهبود عملکرد خودرو و حفظ امنیت راننده و سایر سفرکنندگان استفاده می‌شود. تایرها انواع مختلفی دارند که هر یک برای شرایط و نیازهای خاصی طراحی شده‌اند. در این مقاله به توضیح مفصلی از انواع تایرها نو، استوک و دست دوم خواهیم پرداخت.

تایرهای جدید یا همان تایرهای نو، تایرهایی هستند که به طور مستقیم از کارخانه تولید کننده خریداری می‌شوند. این تایرها دارای تازه‌ترین تکنولوژی‌ها و ویژگی‌ها هستند. مزیت این تایرها این است که عمر طولانی‌تری دارند و به دلیل کیفیت بالا و تازگی خود، عملکرد خوبی در همه شرایط آب و هوایی دارند. همچنین، تایرهای جدید عموماً دارای صدور صدا کمتر و کشش بهتری بر روی سطح جاده هستند.

استوک تایرها تایرهایی هستند که از خودروها به‌دست می‌آیند و پس از چک کردن و تعمیرات لازم، مجدداً به بازار عرضه می‌شوند. این تایرها معمولاً با قیمت کمتری نسبت به تایرهای جدید به فروش می‌رسند. استوک تایرها عموماً کارکرد زیادی را پشت سر گذاشته‌اند، اما با توجه به اصلاحاتی که بر روی آنها انجام می‌شود، از لحاظ کیفیت و عملکرد بالاتری نسبت به تایرهای دست دوم عمومی هستند. با این حال، لازم است به دلیل عمر کمتری نسبت به تایرهای جدید، استوک تایرها بهبود قابل توجهی در عملکرد خودرو به ارمغان نمی‌آورند.

تایرهای دست دوم تایرهایی هستند که بعد از قدمت طولانی، توسط فروشندگان نوارهای تایر مجدداً بازاریابی می‌شوند. این تایرها معمولاً کیفیت و عمر محدودی دارند و به علت قدمت و کارکرد زیاد، ممکن است در صدور صدا، کشش روی جاده و تعمیر احتمالی نقص‌هایی داشته باشند. قیمت تایرهای دست دوم عموماً بسیار کمتر از تایرهای جدید و استوک است، اما با توجه به طبیعت کم‌کیفیتی آنها، بروز مشکلات احتمالی در خودرو ممکن است. بنابراین، این تایرها بهتر است برای استفاده در شرایط ضروری و موقتی مورد استفاده قرار گیرند.اندازه تایر (عرض و ارتفاع تایر)

اندازه تایر یکی از مهم‌ترین عواملی است که در عملکرد و ایمنی خودرو تأثیرگذار است. این پارامترها شامل عرض و ارتفاع تایر می‌شوند که می‌توانند به طور مستقیم روی کارایی و قدرت ترمز خودرو، راندمان سوخت، رفتار در خط مستقیم و همچنین کنترل در خم‌ها تأثیر بگذارند.

اولین موردی که در اندازه تایر باید در نظر گرفته شود، عرض آن است. عرض تایر به مجموع فاصله بین دیواره های داخلی تا خارجی تایر اشاره دارد. عرض تایر مستقیماً روی قدرت ترمز خودرو تأثیرگذار است. چراکه هرچه عرض تایر بیشتر باشد، سطح تماس با زمین نیز بزرگتر می‌شود و این باعث می‌شود که خودرو بتواند بهتر و سریع‌تر ترمز کند.

ارتفاع تایر نیز به فاصله بین لبه نصبی تایر و سطح جاده اشاره دارد. این میزان باعث تعیین ارتفاع خودرو می‌شود و بر تعیین فضای آزاد موجود می‌افتد. بطور کلی، انتخاب صحیح ارتفاع تایر می‌تواند روی سانسورهای الکترونیکی خودرو و توازن آن تأثیرگذار باشد. به PCD (Pitch Line Circle Diameter) نیز معروف است و نشان‌دهنده قطر لب ظاهری تایر است.

همچنین، عرض و ارتفاع تایر بر روی راندمان سوخت نیز تأثیرگذار است. هنگامی که یک تایر عریض استفاده می‌شود، ضریب مقاومت هوا روی آن بیشتر می‌شود که بر روی صرفه‌جویی در مصرف سوخت تأثیرگذار است. از ذیل هرچه ارتفاع تایر بیشتر باشد، مصرف سوخت نیز بیشتر می‌شود.

به طور کلی، اندازه تایر باید به نیازهای خودرو و نوع رانندگی و شرایط جاده مناسب باشد. هر خودرویی به تایرهای خاص خود نیاز دارد و مطابق با توصیه‌های تولیدکننده تایر باید این انتخاب انجام شود. توجه به این مسئله می‌تواند به سلامت و ایمنی خودرو کمک کرده و همچنین سهولت در رفت و آمد باشد.نوع جنس تایر (رادیال و جعبه ای)

تایرها تشکیل اساسی از قسمت‌های یک خودرو را تشکیل می‌دهند و نقش بسیار مهمی در عملکرد و ایمنی آنها ایفا می‌کنند. نوع جنس تایر نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. امروزه دو نوع جنس تایر رادیال (Radial) و جعبه ای (Bias) بسیار معروف هستند که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند.

تایرهای رادیال، معمولاً برای خودروهای سواری استفاده می‌شوند. در این نوع تایرها، الیاف کربن، نایلون و پلیستر با پتروکیمیایی ترکیب شده‌اند. یکی از ویژگی‌های مهم تایرهای رادیال، جهت قدرت بالای ارتجاع و انعطاف‌پذیری آنها است. این تایرها باعث ایجاد ثبات و استحکام در تعادل خودرو می‌شوند و در عین حال کاهش اصطکاک را نیز تسهیل می‌کنند.

در مقابل، تایرهای جعبه ای استفاده‌های متنوعی دارند از جمله برای خودروهای سنگین، ماشین‌های قطار و ماشین‌های کشاورزی. این تایرها با استفاده از چند لایه عمودی از الیاف پلی‌آمید و یا پلی‌استر، ساخته می‌شوند که خواص قوی ارتجاعی دارند. به همین دلیل نیاز به قدرت بسیار کمتری برای حفظ تعادل و استحکام خودرو دارند و مناسب برای بارندگی سنگین هستند.

هر یک از این دو نوع تایر نیز دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. تایرهای رادیال به علت ساختار خاص خود، دارای عمر طولانی‌تری هستند و در برابر حرارت و سایش مقاومت بیشتری دارند؛ اما از سمتی دیگر هزینه بالاتری نسبت به تایرهای جعبه ای دارند. در مقابل، تایرهای جعبه ای با قیمت کمتری عرضه می‌شوند اما عمر کوتاه‌تری دارند و معمولاً در برابر سرعت بالا و همچنین سوء استفاده بیشتر آسیب پذیرند.

به طور کلی، انتخاب میان تایرهای رادیال و جعبه ای بستگی به نوع خودرو و شرایط استفاده دارد. همچنین می‌توان با مشورت با کارشناسان خودرو و توجه به نیازهای خودرو، تایرهای مناسب را انتخاب کرد تا عمر آنها بیشتر شود و خودرو به طرز صحیحی عمل کند.بارانی بودن تایر

تایرهای بارانی یا همان تایرهای مناسب برای برخورد با شرایط جوی مرطوب معمولاً دارای طرح و زیرساختی منحصر به فرد هستند. این تایرها با استفاده از مواد جدید و برنامه‌ریزی مناسب باعث بهتر شدن عملکرد و کنترل خودرو در شرایط بارانی می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های مهم تایرهای بارانی، عمق و طرح رویه آنهاست. این طرح‌ها عموماً شامل شیارها و ریزشیارهای باریک هستند که به صورت عمودی و افقی بر روی سطح تایر قرار دارند. این طرح‌ها به کاهش آبگرفتگی و افزایش استحکام تماس با سطح جاده کمک می‌کنند. عمق شیارها و ریزشیارها در این تایرها بیشتر است و به آنها اجازه می‌دهد که حجم بیشتری از آب را فشار دهند و از زیر تایر عبور کنند تا تماس برقرار شده با سطح جاده را حفظ کنند.

همچنین، مواد استفاده شده در تولید تایرهای بارانی نیز مهم هستند. معمولاً در تولید این تایرها از موادی با خاصیت مقاومت به لغزش و کشش بیشتر استفاده می‌شود. این مواد معمولاً از نوع پلیمرهای خاصی هستند که در مقابل شوک‌ها و سایش‌های بیشتر مقاوم هستند. همچنین، تایرهای بارانی را معمولاً با یک لاستیک که در ساخت تایر استفاده می‌شود، پوشش می‌دهند تا در دمای بالا نیز کارایی خود را حفظ کنند.

تایرهای بارانی نیز از ویژگی‌های خاصی برای افزایش پایداری و عملکرد خودرو در شرایط باران بهره می‌برند. برای مثال، تایرهای بارانی معمولاً با نرمی بیشتری ساخته می‌شوند تا به جاده چسبیده و از لغزش جلوگیری کنند. همچنین، تعداد شیارها و ریزشیارها در تایرهای بارانی بیشتر است تا تجمع آب در جلوی سطح تایرها و خطر لغزش را کاهش دهد.

در کل، تایرهای بارانی با استفاده از طرح و زیرساختی خاص، مواد مقاوم و خاص، و ویژگی‌های فنی متنوع، عملکرد و کنترل خودرو را در شرایط بارانی بهبود می‌بخشند. این تایرها تمام تلاش خود را برای کاهش آب‌گرفتگی، لغزش و افزایش استحکام تماس با جاده می‌کنند تا راننده‌ها را در شرایط جوی مرطوب از خطرات جانبی محافظت کنند.قیمت تایر

قیمت تایر، به عنوان یکی از عوامل مهم در خرید و عوض کردن تایرهای خودرو، همواره مورد توجه قرار گرفته است. قیمت تایر تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد که در ادامه به توضیح برخی از این عوامل می‌پردازیم.

یکی از اصلی‌ترین عوامل تأثیر گذار بر قیمت تایر، برند تایر است. برندهای معروف و محبوب تایرها همچون میشلین، پایرلی و بریجستون قیمتی بالاتر نسبت به برندهای کمتر شناخته شده دارند. این برندها معمولاً به دلیل کیفیت برتر و تضمین‌های بیشتری که ارائه می‌دهند، به قیمت بیشتری فروخته می‌شوند.

یک عامل دیگر که قیمت تایر را متأثر می‌کند، اندازه تایر است. تایرهای بزرگتر در اغلب مواقع ارزان‌تر از تایرهای کوچکتر هستند، اما یک نکته مهم این است که اندازه تایر باید با نیازهای ویژه خودرو و سبک رانندگی شما همخوانی داشته باشد. در نتیجه، در انتخاب اندازه تایر، به جز قیمت، نیازهای تعویض تایر و عملکرد انتخابی تاثیر گذار است.

عوامل دیگری همچون ترکیب و جنس مورد استفاده در ساخت تایر، همچنین تکنولوژی و نوآوری‌های جدیدی که در آن استفاده می‌شود، نیز بر قیمت تایر تأثیرگذار است. تایرهایی که از جنس های کامپوزیتی برتر استفاده می‌کنند یا دارای سیستم‌هایی همچون فناوری کاهش صدا، کمترین میزان فرسایش و عمر طولانی‌تری هستند، معمولا قیمت بالاتری دارند.

همچنین، تقاضا و عرضه در بازار نیز می‌تواند قیمت تایر را تحت تأثیر قرار دهد. در فصولی که خودروها بیشتر استفاده می‌شوند، تقاضا بیشتر است و در نتیجه قیمت تایرها افزایشی خواهد داشت. علاوه بر این، تغییرات در قوانین مربوط به تجهیزات ایمنی خودرو نیز می‌تواند تأثیری در قیمت تایرها داشته باشد.

به طور کلی، قیمت تایرها در ایران و سایر نقاط جهان تحت تأثیر چندین عامل است. در نهایت، در انتخاب تایرهای مناسب بهتر است فاکتورهایی مانند کیفیت، ایمنی، عمر مفید و عملکرد تایر را هم در نظر بگیریم تا در نهایت تصمیم در خرید تایری با ارزش قابل قبولی بگیریم.منبع
مقالات مشابه
نظرات کاربرن